Resul Buksur

Kurucu Editör
Kronotürk Medya ve Yayıncılık

2013 – > / Kurumsal Yayınlar Editörü
Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV)
Connect (Buluşma) dergisini hazırlıyor. Ayrıca İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji, Üsküdar Amerikan Lisesi ve SEV İlköğretim Okulları’nın kurum ve okul dergilerinin içerik ve tasarımıyla ilgileniyor.

2013 – >
Serbest Editör
Çeşitli gazete ve dergilere ekonomi, bilim, teknoloji ve kültürel konularda serbest gazeteci olarak haber ve dosyalar hazırlıyor. Dijital medya ve yayıncılığın geleceğine kafa yoruyor. Amatör olarak video çekiyor, kurgu yapıyor…

Milliyet Pazar • Milliyet (2012-2013)
Haftalık popüler teknoloji alanında haber ve dosyalar hazırladı.
GQ Türkiye • Doğuş Yayın Grubu (2011-2013)
Teknolojik ürünlerle ilgili haber ve incelemelerin hazırlanması.
Forbes Türkiye • Turkuvaz Yayıncılık
Aylık ekonomi ve iş dergisi. Teknoloji-ekonomi haber muhabirliği.

2010 – 2012
Dergiler Teknoloji Editörü / Doğuş Yayın Grubu
Doğuş Yayın Grubu içinde yer alan CBNCe Business, GQ Türkiye, RobbReport, Vogue, National Geographics, Motorboat dergileri için ekonomi, bilim ve teknoloji alanında haber ve dosya konuları hazırladı.

CNBCe Business • Doğuş Yayın Grubu
Aylık ekonomi dergisi. Teknoloji haber editörlüğü ve TechnoBusiness özel ek derginin yönetici editörlüğü.
GQ Türkiye • Doğuş Yayın Grubu
Aylık erkek yaşam dergisi. Kurucu teknoloji editörlüğü, ürün ve inceleme haberleri editörlüğü.

Motorboat&Yatching • Doğuş Yayın Grubu
Aylık yat ve yelkencilik dergisi. Editörlük ve muhabirlik görevleri yürüttü.

Kurumsal Yayınlar • Doğuş Yayın Grubu
Audi Türkiye, TürkTelekom, İstasyon gibi yayınlara teknoloji haber dosyaları.

2004 – 2010
Genel Yayın Yönetmeni / Mobimedya Yayıncılık
Kurucu Genel Yayın Yönetmeni olarak 2003 Aralık ayında Mobimag’te görev aldı. Bant dergisi adıyla gençlik kültür dergisinin yayın koordinatörlüğünü yaptı. Bu süre içinde serbest teknoloji muhabiri olarak CNBCe Business ve Forbes’a yazılar yazdı. İnfografik tarzı haberlere merak salıp grafik tasarım programlarına girişti ve haberleri çizmeyi de öğrendi. İki yıl görsel yönetmenliği yürütecek kadar dergi tasarımını ilerletti. Tabletlerle birlikte dijital yayıncılığa kafa yordu. Bağımsız dergiciliğin mali zorluklarının ve excel tablolarının Genel Müdür olarak bir süre tadına baktı.

Mobimag Dergisi • Mobimedya Yayıncılık • 2004 – 2010
Genel Yayın Yönetmeni
Aylık teknoloji dergisinin kuruluşunu, yayınlanmasını ve ekibini yönetti. İlk yıl derginin satışları on binin üzerine çıktı. İnternet sitesi ödüle layık görüldü. Haber ve dosyalarıyla olduğu kadar grafik tasarımıyla da yerel popüler teknoloji dergiciliğinde ilgi çekici yayınlardan biri oldu.

Bant Dergisi • Mobimedya Yayıncılık • 2007-2005
Yayın Koordinatörü
Müzik, sinema, kültür sanat, vs… Süper bir ekiple Türkiye’nin içerik ve tasarımıyla oldukça yenilikçi gençlik dergisinin kurucu ekibinde yer aldı. Derginin içeriğine kafa yordu, tasarıma çalıştı, kağıdını elledi, yazılar yazdı. İdari ve yönetsel işleri sırtladı.

Technology TV • Maltepe Üniversitesi • 2005
Program yapımcısı/Sunucu
Mobimag dergisi ekibiyle birlikte Türkiye’nin ilk yerel teknoloji televizyon kanalında bir yıl boyunca canlı yayınlanan MobiTV adıyla popüler teknoloji programı hazırlayıp sundu.

2003 – 2001
Teknoloji Editörü / Akşam Grubu
Yayın Koordinatörü
Akşam gazetesi ve aylık ekonomi dergisi Platin’de teknoloji editörü olarak çalıştı. Akşam gazetesiyle birlikte yayınlanan Teknopark adında popüler bilim ve teknoloji gazetesini çıkardı. Platin dergisiyle birlikte her ay yayınlanan iş ve teknoloji dünyasına yönelik Gelecex dergisini kurdu ve yönetimini yaptı.

1996- 2001
Haber Müdürü / Sabah / 1Numara Hearst Yayıncılık
Teknoloji Editörü
Radyo Programcısı / Radyo Kozmos
Şimdiki adıyla Turkuvaz olan Sabah-ATV grubuna bağlı haftalık ekonomi dergisi Para’da gazeteciliğe başladı. Ercan Arıklı yönetimindeki dergi grubunda muhabirlikten haber müdürlüğüne çok keyifli ve öğretici günler geçirdi. İnternet daha ülkeye daha yeni gelmişken, kendini ekonomi alanında ilk teknoloji muhabirlerinden biri olarak buldu. 2001 yılında bu alandaki ilk radyo programlarından birini yaptı. Teknoloji dünyasının yöneticilerini Eyüp Karagüllü ve Barış Soydan ile birlikte her hafta konuk etti.

Bilişimde 250 Lider Kitabı • Dünya Komünikasyon Yayıncılık •
2001
Yazar / Editör

Ekonomi 2.0 • Radyo Kozmos • 2001-2002
Program yapımcısı/Sunucu

EĞİTİM
1991-1997
Siyasal Bilgiler Fakültesi
İstanbul Üniversitesi

 1989 – 1991
Yabancı Diller Yüksek Okulu Hazırlık
Turizm ve Otelcilik
Boğaziçi Üniversitesi