Aydın Demirer

Genel Yayın Yönetmeni

1958 yılında İstanbul’da doğdum

1964-1969 yılları arasında Etiler Hasan Ali Yücel ilkokulunda okudum

1969-1977 yılları arasında Saint Benoit Fransız Lisesi’nde orta ve lise öğrenimim tamamladım.

1977-1982 yılları arasında, yüksek öğrenimimi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde yaptım.

1982’de iki dönem ODTÜ’de lisansüstü eğitim gördüm.

Aynı yıl idari memur olarak Dışişleri Bakanlığı’nda hukuk işleri dairesinde yaklaşık bir yıl çalıştım.

1983 yılında askere gittim. Askerliğimi, yedek subay olarak, Ankara’da, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda uluslararası hukuk ağırlıklı Plan ve Prensipler Dairesi Başkanlığı’nda yaptım.

1985 yılında askerden dönerek gazeteci olarak Nokta Dergisi’nde çalışmaya başladım. Altı yılı Yayın Kurulu Üyeliği olmak üzere toplam yeni yıl çalıştım.

1992-1995 yılları arasında, Türkiye’nin ilk haftalık ekonomi dergisi olan Ekonomik Panorama’nın yayın yönetmenliğini yaptım.

Aynı yıl Milliyet Dergi Grubu bünyesinde yayınlanan Ekonomi Politika dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendim.

1995-2003 yılları arasında, Sabah Dergi Grubu’nda, Ekonomi Dergileri Koordinatörü olarak, sekiz yıl çalıştım. Bu arada, Forbes dergisinde köşe yazmaya başladım.

2003-2007 yılları arasında Dünya Gazetesi’nde Proje Geliştirme ve Eklerden Sorumlu Koordinatör olarak çalıştım. Aynı grupta, İtalyan orijinli Gentlemen dergisinin Türkiye edisyonunun yayın yönetmenliğini yaptım. 2008 yılında Dünya Almanak’ı hazırladım.

Yine 2007 yılından başlayarak, üç yıl boyunca Sabah Gazetesi’nin hafta sonu ekinde İnsan Kaynakları’nda köşe yazdım.

2008 yılında Akşam Grubu’nun aylık ekonomi dergisi Platin’in yayın yönetmenliğini altı ay boyunca yaptım.

Aynı yıl NTV’de ‘Dergilerden Sorumlu Yayın Koordinatörü’ oldum. 2012’ye kadar bu görevi sürdürdüm. Aynı grupta, İngiliz orijinli CNBC-e Business dergisinin Türkiye edisyonunda yayın yönetmeni olarak çalıştım. Bu arada ara verdiğim Forbes dergisinde köşe yazarlığıma geri döndüm.

2012 yılının Mart ayında, Türkiye’deki, Robert Kolej hariç, üç Amerikan okulunun (İzmir, Üsküdar ve Tarsus) oluşturduğu SEV’de çalışmaya başladım. Halen bu grupta kurumsal yayıncılık bölümünde çalışıyorum.

Anadol Otomobilleri’nin tarihini anlatan ve gazeteci arkadaşım Özgür Aydoğan ile birlikte yazdığım ‘Huzurlarınızda Anadol’ adlı bir kitabım var.